Emtia Borsası’nda Sac
İran Emtia Borsası’nda fiziki Sac işlemleri: 5 yıllık arşivde 12 ayrı ürün ve 12 satıcı. Fiyatlar seans kapanışlarıdır; kilogram başına Tümen, fabrika deposu teslim, KDV ve navlun hariç.
Son resmî seans
4.11.2026 seansı. Bu sayfadaki her rakam o resmî kayıttan okunur.
Hacim ağırlıklı kapanış
241.288Tümen / kg
▲ 15.9% 3.11.2026 seansına göre
İşlem gören tonaj
4.600t
4 × ürün · 4 × fabrika
Talebin arza oranı
1.49kat
Satılan arz payı: 90.0%
Taban fiyat farkı
+20.3%
İşlem değeri: 1.110 milyar Tümen
Referans ürünler
Son bir yılda her ailenin en çok işlem gören ürünü; fiyat, o ürünün gerçekten işlem gördüğü son seanstan.
| Ürün | Seans | Kapanış | önceki seansa göre | bir ay öncesine göre | Talebin arza oranı |
|---|---|---|---|---|---|
| SacSıcak haddelenmiş çelik sac HR | 20.10.2026 | 127.269$473,63 | ▲ 14.3% | ▲ 14.3% | 1.03 |
Fiyat eğrisi
“Sıcak haddelenmiş çelik sac HR” ürününün aylık hacim ağırlıklı kapanışı — bu grubun referans ürünü, farklı ürünlerin ortalaması değil.
127.269Tümen / kg
▲ 14.3% önceki aya göre
▲ 190.8% geçen yılın aynı ayına göre
- En düşük
- 15.579
- En yüksek
- 127.269
- Başlangıç
- 18.716
- Son
- 127.269
Bu gruptaki ürünler
Son bir yılda işlem gören 12 ürün, tonaja göre. Her fiyat, o ürünün işlem gördüğü son seansın kapanışıdır; tarihi yanındadır.
Soğuk haddelenmiş çelik sac aylık eğrisi
Grafiği kapat- En düşük
- 20.598
- En yüksek
- 156.691
- Başlangıç
- 20.598
- Son
- 156.691
21 günden uzun süredir işlem yok
| Sıcak haddelenmiş çelik sac HR | 20.10.2026 | 127.269 | ▲ 14.3% | 1.488.520 | 2 |
| Sıcak haddelenmiş çelik sac | 21.10.2026 | 127.271 | ▲ 14.3% | 446.160 | 1 |
| Galvanizli sac G | 3.11.2026 | 207.969 | ▲ 3.8% | 431.950 | 2 |
| Sıcak haddelenmiş çelik sac | 21.10.2026 | 127.271 | ▲ 14.3% | 309.210 | 1 |
| Soğuk haddelenmiş çelik sac | 24.10.2026 | 156.691 | ▲ 14.2% | 266.100 | 1 |
| Sıcak haddelenmiş çelik sac | 4.11.2026 | 126.228 | ▼ 6.7% | 263.764 | 1 |
| Soğuk haddelenmiş çelik sac B | 4.11.2026 | 197.192 | ▲ 25.8% | 178.700 | 1 |
| Soğuk haddelenmiş çelik sac | 24.10.2026 | 156.691 | ▲ 2.7% | 100.700 | 1 |
| Vrq Ql Andvd | 4.11.2026 | 315.402 | ▲ 4.8% | 97.800 | 1 |
| Boyalı çelik sac | 4.11.2026 | 216.234 | 0 | 92.750 | 1 |
| Galvanizli sac | 17.03.2026 | 91.307 | 0 | 67.500 | 1 |
| Sıcak haddelenmiş çelik sac B | 2.11.2026 | 114.544 | ▼ 8.1% | 14.954 | 1 |
Arz ve talep
Kayıtlı talebin arza bölümü, ay ay. 1 üzeri, alıcıların sunulandan fazlası için yarıştığını gösterir. Her arz, birkaç fiyattan işlem görse bile bir kez sayılır.
Bu ay 0.93 kat; önceki 6 ayın ortalaması 0.78 kat — olağandan fazla rekabet.
| Ay | Arz (t) | Talep (t) | Talebin arza oranı | Satılan arz payı |
|---|---|---|---|---|
| Eki 2026 | 141.600 | 131.738 | 0.93 | 73.3% |
| Eyl 2026 | 471.430 | 449.290 | 0.95 | 35.2% |
| Ağu 2026 | 615.402 | 602.814 | 0.98 | 80.1% |
| Tem 2026 | 325.674 | 255.478 | 0.78 | 62.0% |
| Haz 2026 | 333.656 | 215.074 | 0.64 | 47.4% |
| May 2026 | 266.306 | 125.048 | 0.47 | 39.4% |
| Nis 2026 | 311.323 | 258.339 | 0.83 | 68.9% |
| Mar 2026 | 51.940 | 35.120 | 0.68 | 41.1% |
| Şub 2026 | 443.674 | 161.681 | 0.36 | 35.6% |
| Oca 2026 | 456.317 | 192.782 | 0.42 | 40.6% |
| Ara 2025 | 531.173 | 427.472 | 0.80 | 72.9% |
| Kas 2025 | 890.197 | 873.745 | 0.98 | 89.1% |
Mevsimsel desen
Tam arşiv yıllarında “Sıcak haddelenmiş çelik sac HR” ürününün ortalama aydan aya değişimi. Değişim aydan aya ölçüldüğü için yıllık enflasyon rakamın dışında kalır; geriye ayın kendi davranışı kalır.
- Ferverdin0.9%3 yıl
- Ordibeheşt0.6%4 yıl
- Hordad0.1%4 yıl
- Tir3.1%4 yıl
- Mordad2.4%4 yıl
- Şehriver3.3%4 yıl
- Mehr1.4%4 yıl
- Aban6.1%4 yıl
- Azer0.5%4 yıl
- Dey10.6%4 yıl
- Behmen4.3%4 yıl
- İsfend5.1%4 yıl
En büyük satıcılar
Son 12 ayda gerçekten işlem gören tonaja göre. Her fabrikanın fiyatı kendi son seansıdır, yılların ortalaması değil.
| Fabrika | Tonaj, 1 yıl | Pay | Son işlem seansı | Kapanış |
|---|---|---|---|---|
| Mobarakeh Çelik | 2.884.840 | 76.8% | 25.10.2026 | 243.766 |
| Vrq Khvdrvi Chharmhal V Bkhtiari | 328.500 | 8.7% | 3.11.2026 | 207.364 |
| Oxin Huzistan Çelik | 108.500 | 2.9% | 28.10.2026 | 142.456 |
| Emir Kebir Kaşan Çelik | 108.150 | 2.9% | 3.11.2026 | 209.583 |
| Kavian Çelik | 65.340 | 1.7% | 31.10.2026 | 135.296 |
| Batı Asya Çelik | 60.950 | 1.6% | 4.11.2026 | 197.192 |
| Gilan Çelik | 54.464 | 1.4% | 2.11.2026 | 114.544 |
| Haft Almas Sanayi | 53.000 | 1.4% | 4.11.2026 | 216.234 |
| Sanayi Çelik Tvan Avr Asia | 26.450 | 0.7% | 4.11.2026 | 315.402 |
| Azerbaycan Çelik (Miyane) | 19.550 | 0.5% | 28.10.2026 | 131.000 |
| Hürremabad | 10.700 | 0.3% | 4.11.2026 | 126.228 |
| Ghetaat | 9.700 | 0.3% | 28.10.2026 | 128.114 |
Bu sayfa nasıl okunur
Borsa kilogram başına Riyal yayımlar; burada yalnızca para birimi kilogram başına Tümene çevrilir. KDV, ücret ve navlun eklenmez.
Bunlar seans işlemleridir, canlı tik değil. Her ürün kendi seansında işlem görür; “önceki seans” o ürünün kendi önceki seansıdır, dün değil.
Her ortalama tonajla ağırlıklandırılır: 5.000 tonluk bir parti ile 25 tonluk parti rakamı aynı ölçüde etkilemez.
Mevsimsel desen ve talep/arz oranı geçmiş davranışı anlatır. Hiçbiri fiyat tahmini değildir.
Resmî veri kaynağı: Iran Mercantile Exchange
Mevcut son seans: 4.11.2026
Son başarılı veri alımı: 4.11.2026
